Chór OKSiR


Chór Amicorum
– bo lubimy razem śpiewać

Gdzie słyszysz śpiew, tam wstąp, tam dobre serce mają.
Źli ludzie, uwierz mi, ci nigdy nie śpiewają
J.W. Goethe

Chór Amicorum powstał w 2012 roku. Amicorum z języka łacińskiego można przetłumaczyć jako grupę przyjaciół. Nasz chór zaś wybrał tę nazwę, ponieważ jesteśmy grupą przyjaciół, która lubi wspólnie śpiewać. Każdy z nas jest inny lecz mimo tej różnorodności, tym co nas łączy jest radość ze śpiewania. W naszym chórze każdy znajdzie dla siebie miejsce. Jesteśmy chórem mieszanym. Śpiewamy utwory zazwyczaj w czterech głosach. Członkami chóru są osoby z pasją do muzyki i śpiewania. Niektórzy z chórzyści posiadają wieloletnie doświadczenie śpiewania w innych chórach. Jako chór współpracujemy z organistami, chórami
i innymi muzykami. Część z naszych chórzystów stanowią osoby będące już na emeryturze, natomiast wiele osób jest jeszcze pracujących.

Od początku powstania chóru aż do czasu epidemii w 2020 r. dyrygentem chóru był Mateusz Franczak. Jesteśmy mu szczególnie wdzięczni, ponieważ początkowo byliśmy małą garstką osób, która śpiewała w jednym lub dwu głosach. Stopniowo na próbach zaczęło nas przybywać i zaczęliśmy opracowywać utwory na cztery głosy. Mateusz Franczak uwierzył w nas, a podczas prób nieustannie zwracał uwagę na harmonię, tempo, słuchanie się nawzajem. Naszym sukcesem jest nagranie dwóch płyt.

Od października 2021 r. dyrygentką chóru została Magdalena Zarzeczna. Był to czas, gdy wiele chórów czy grup muzycznych po długim czasie przerwy powróciło znów do pracy. Magdalena Zarzeczna po tak długiej przerwie pracy chóru skoncentrowała się przede wszystkim na emisji głosu, elementach dzieła muzycznego (m.in. tempo, harmonia, dynamika) oraz na odświeżeniu starego i opracowaniu nowego repertuaru.

Śpiewanie w chórze to oczywiście radość, ale to także umiejętność współpracy, dostosowania się czy „zestrojenia się” z innymi. To także nauka współodpowiedzialności względem innych członków chóru. Chórzyści Amicorum to osoby, które posiadają tę pasję, jaką jest śpiewanie. Mają też świadomość pracy indywidualnej przy nauce repertuaru, a co najważniejsze nieustannie chcą się rozwijać.

Nasz repertuar stanowią:

• Pieśni patriotyczne
• Pieśni religijne (w tym kolędy, pastorałki, pieśni wielkanocne, etc.)
• Pieśni ludowe
• Utwory okolicznościowe / rozrywkowe

Jednakże nie zamykamy się na konkrety styl muzyczny.

Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji

ul. Szkolna 1 55-114 Wisznia Mała

71 312 70 76

oksir@wiszniamala.pl

Media Społecznościowe