Dożynki Gminne Wiszni Małej – reportaż

Tegoroczne Dożynki Gminne Wiszni Małej odbyły się 26 sierpnia w Wiszni Małej. Dożynki to nie tylko uwieńczenie żniw, to również okazja do wspólnego kultywowania wiejskich tradycji oraz zabawy. To wydarzenie bardzo znaczące dla całej społeczności wiejskiej.

Gospodarzem dożynek było sołectwo Wisznia Mała przy udziale sołectwa Wysoki Kościół. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą Dziękczynną w kościele pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Wysokim Kościele odprawianą przez ks. proboszcza Józefa Sadkiewicza. Oprawę muzyczną zapewnił Chór Amicorum i Gminna Orkiestra Dęta. Po mszy z kościoła do Wiszni Małej, na miejsce dożynek, przeszedł barwny korowodów. Na czele korowodu, tuż za wozem strażackim OSP tanecznym krokiem maszerowały Mażoretki Gracja oraz m.in. Orkiestra Dęta. Następnie na scenie odbyło się uroczyste otwarcie Dożynek Gminnych wraz z Obrzędem Dożynkowym, podczas którego starosta dożynek Marcin Czernisz oraz starościna Iwona Czernisz przekazali Wójtowi Gminy Wisznia Mała Jakubowi Bronowickiemu bochen chleba oraz Przewodniczącej Rady Gminy Małgorzacie Ottenbreit symboliczne dary z tegorocznych plonów.

Po oficjalnej części dożynek rozpoczął się bogaty program artystyczny. Jako pierwsza wystąpiła Gminna Orkiestra Dęta z Wiszni Małej pod batutą Pawła Maliczowskiego. Tuż po nich wystąpili lokalni wykonawcy: Zespół Ludowy Szymanowianie, Zespół Ludowy Strzeszowianki, wokalistka Anna Wojtas oraz miejscowi wykonawcy w ramach Wiszeńskich Talentów – Hanna Jordanek i Ernest Pociejowski. Na podeście pod sceną zebrani mogli oglądać umiejętności taneczne Mażoretek Gracja z Wilamowic, które sześciokrotnie uzyskały tytuł Mistrza Polski! Emocjonujący był występ Zespołu „Prognoza na życie” z charyzmatycznym wokalistą Grzegorzem Wolnym. Jednak większość osób z niecierpliwością oczekiwała występu gwiazdy wieczoru: „Piękni i Młodzi”, który poderwał tłum osób do wspólnej zabawy pod sceną.

Oprócz atrakcji artystycznych można było zapoznać się z lokalnymi produktami, rękodziełem oraz uzyskać informacje lub zasięgnąć porady na stoiskach takich firm jak: ALBA, Nadleśnictwo Oborniki Śl., ARMiR, KRUS, PGK Strzeszów, Ośrodek Zdrowia z Wiszni Małej. Zespół Ratownictwa Medycznego uczył na fantomie udzielania pierwszej pomocy. Osobne stoisko miała Gminna Biblioteka Publiczna, na którym tradycyjnie można było nabyć książkę za złotówkę lub posterować robotem Lofi. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko gminy Wisznia Mała, gdzie do wygrania były budki dla ptaków, krzewy ozdobne oraz różnorodne gadżety gminne.

Największe powodzenie miała jednak loteria fantowa, w której każdy mógł wziąć udział, a każdy los wygrywał. Dodatkowo wieczorem odbywało się losowanie nagród głównych tj.: klimatyzator firmy haier, pralka whirlpool, rower, robot kuchenny clatronic, karcher, maszynka do mięsa, nawigacja i kamera samochodowa, ekspres do kawy, talon 3m³ drewna kominkowego, 2 talony na kompleksowy serwis układu klimatyzacji o wartości 250,00 zł i talon na usługę prania tapicerki samochodowej o wartości 300 zł.

Tradycyjnie w trakcie dożynek odbył się Dożynkowy Turniej Sołectw, w którym rywalizowały drużyny z pięciu sołectw. A konkurencje łatwe nie były, zawodnicy zmagali się z ujeżdżaniem byka, dojeniem sztucznej krowy, przeciąganiem liny, rzutem beretem oraz biegiem z kurą. Najlepsza okazała się drużyna z Wiszni Małej, tuż za nią na podium znalazła się drużyna z sołectwa Piotrkowiczki i z sołectwa Mienice.

Dożynki to również atrakcje dla najmłodszych, specjalnie dla nich została wyodrębniona osobna strefa. Każde z dziecko znalazło coś dla siebie. Były dmuchańce, bungee dla dzieci oraz miasteczko rodzinne, a w nim: super duet klaunów, kącik malucha, mega gry, zabawy z chustą, mini disco, animacje sprawnościowe, kredowe miasteczko, malowanie twarzy, pokaz baniek mydlanych, wstążki artystyczne i balonowe zoo.

Zakończenie dożynek uwieńczył pokaz fajerwerków ufundowany przez firmę Triplex z Mienic oraz zabawa taneczna z DJ LEON. Tegoroczne dożynki zgromadziły całe pokolenia mieszkańców oraz przybyłych spoza gminy, którzy wspólnie świętowali i bawili się. Przygotowanie dożynek to nie tylko zabawa, ale również ciężką pracą, w którą jest zaangażowanych wiele osób. Szczególnie chcielibyśmy podziękować za przygotowanie dożynek sołtysowi Romanowi Piworowiczowi i Radzie Sołeckiej z Wiszni Małej, sołtysowi Katarzynie Janik oraz Radzie Sołeckiej z Wysokiego Kościoła, przedstawicielkom Koła Gospodyń Wiejskich „Wisieńka” z Wiszni Małej z Panią Urszulą Grwarek na czele oraz pracownikom OKSiR-u.

Sponsorem strategicznym Dożynek Gminnych w Wiszni Małej jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji

ul. Szkolna 1 55-114 Wisznia Mała

71 312 70 76

oksir@wiszniamala.pl