Wiszeńscy artyści

ESTERA WRONA – wokalistka

Muzyka towarzyszy Esterze od zawsze i jest dla niej czymś poza szarą rzeczywistością. Wokalistka uwielbia muzykę popową, soulową oraz poezję śpiewaną. Jej droga muzyczna ropoczęła się wyjątkowo wcześnie. Już jako trzylatka zaśpiewała w telewizji w programie Od Przedszkola do Opola. W wieku 4 lat zaczęła uczęszczać do zespołu dziecięcego Wratilka pod kierownictwem Pani Aliny Zwoźniak i to właśnie pod jej opieką zaczęła podróżować po Polsce i występować na różnych festiwalach.

Skończyła szkołę Muzyczną I stopnia w klasie oboju. Będąc w 5 piątej klasie dowiedziała się o castingu do spektaklu muzycznego- opery dla dzieci pt. „Mały Kominiarczyk” Benjamina Brittena w reżyserii Pana Jerzego Bielunasa. Przez trzy lata młoda wokalistka występowała w roli Zosi, a premiera odbyła się podczas 40 Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans. W trakcie przygody w Teatrze Współczesnym zaproszono ją również do udziału w super produkcji Opery Dolnośląskiej pt. „Carmen” w reżyserii Roberta Skolmowskiego. Brała także udział w przedstawieniu „Ostrzeżenie przed przyszłością” w reżyserii Christopha Marthalera wystawianego w ramach Międzynarodowego Festiwalu Dialog we Wrocławiu.

Esterę Wronę mogliśmy podziwiać również w telewizji m.in. w programie Bitwa na głosy. Tak wspomina to wydarzenie:

„Po pierwszym semestrze 3 klasy doszłam do wniosku, że chiałabym przezyć jakąś przygodę. Trwaly castingi do „Bitwy na głosy” . Sprawdziłam gdzie się odbywają, najbardziej zwróciłam uwagę na przesłuchania do druzyny Moniki Kuszyńskiej w Łodzi, ponieważ bardzo lubię Jej muzykę. Postanowiłam nie myśleć o tym jak pogodzę szkołę, program i maturę mieszkając tak daleko od domu. Rodzice myśleli, że moje chęci są chwilowe, ale ja w szkole już „na zapas” zdobywałam oceny prowadząc zajęcia z języka polskiego i starałam się, żeby każdy sprawdzian poszedł mi jak najlepiej. Potem z czystym sumieniem wsiadłam do pociągu i pojechałam do Łodzi. Zatrzymałam się u koleżanki ze szkoły podstawowej, która przeprowadziła się z Wrocławia do Łodzi. Na casting poszłam z przeświadczeniem, że muszę się dostać. I tak też było. Weszłam jako pierwsza na przesłuchanie do Pani Moniki Kuszyńskiej i wybrała mnie. Byłam ogromnie szczęśliwa. Zamieszkałam w Łodzi u wcześniej wspomnianej koleżanki. Było ciężko, podróż z Łodzi do Wrocławia trwa długo, dlatego rzadko przyjeżdżałam do domu. Już w pierwszym odcinku programu miałam swoją solówkę. Razem z Moniką Mioduszewską zaśpiewałam piosenkę pt. „Set fire to the rain” z repertuaru Adele. Moc doświadczeń, układy taneczne, charakteryzacja, wokalne próby, profesjonaliści, nowe znajomości- to wszystko jest niezapomniane/ Udało mi się pogodzić maturę z nagraniami. Po programie nagraliśmy teledysk do piosenki „Ocaleni”. Wystąpiliśmy na 19 Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu oraz na Festiwalu „Zaczarowana Piosenka” Anny Dymnej w Krakowie. Mieliśmy też okazję wystąpić w trzech odcinkach programu „Jaka to melodia”, na koncercie z okazji Dni Łodzi oraz w Łódzkiej Manufakturze oraz Łódzkim ZOO.”

Od najmłodszych lat Estera Wrona współpracuje z gminą i powiatem. Ma za sobą supporty przed Zbigniewem Wodeckim, Kamilem Bednarkiem, Gienkiem Loską, Tomkiem Kowalskim, Eweliną Lisowską, Dorotą Osińską, Katarzyną Cerekwicką. Miała także przyjemność wystąpić w Bazylice św. Jadwigi w Trzebnicy razem z Moniką Kuszyńską jako support oraz w duecie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej oraz na koncercie we Wrocławiu w ramach Dnia Pamieci Ofiar Wypadków Drogowych. Na co dzień śpiewa również w kościołach na różnych uroczystościach oraz ślubach we Wrocławiu i okolicach.

 

pobrane Estera Wrona na Facebooku
pobrane Estera Wrona na Youtube

KLAUDIA ADAMUS – wokalistka

Klaudia Adamus pochodzi z Krzyżanowic. Gdy miała 5 lat rodzice posłali ją na zajęcia tańca nowoczesnego. W pewnym momencie grupa w której tańczyła, przekształciła się w zespół taneczno-wokalny – wtedy na jej drodze pojawił się też mikrofon. Opiekun wokalny grupy, widząc niemały potencjał dziewczynki zasugerował, by pójść w kierunku śpiewu solowego. Pierwszy poważny występ odbył się niedługo później na wrocławskim rynku podczas zapalania choinki przez prezydenta Dutkiewicza – Klaudia miała wtedy jedynie 6 lat.

Następnie przyszły lata rozwijania swoich muzycznych umiejętności, początkowo w domach kultury, następnie na prywatnych lekcjach u cenionych trenerów oraz na warsztatach muzycznych (np. u Elżbiety Zapendowskiej czy Katarzyny Groniec). Równolegle Klaudia brała udział w licznych festiwalach muzycznych dla młodych wokalistów w Polsce i za granicą. Z wielu z nich przywoziła nagrody, m.in. zdobyła I i II miejsce na festiwalach na Węgrzech, a także III miejsce w Bułgarii.

Po maturze piosenkarka nawiązała współpracę z wrocławskim zespołem Hoverla, grającym muzykę folk-rockową, inspirowaną tradycyjnymi pieśniami ukraińskimi i łemkowskimi. Będąc wokalistką grupy zagrała wiele koncertów w całej Polsce, m.in. na Przystanku Woodstock (rok 2013), rok później zespół wydał debiutancką płytę. Po odejściu z grupy w 2015 roku przyszedł czas na założenie własnego składu. Tak powstała Czereda. Początkowo grupa koncentrowała się na wykonywaniu tradycyjnych pieśni ludowych w nowoczesnych aranżacjach, często pisząc i wykonując własne teksty. Przykładem tak stworzonego utworu jest Cykuta, do którego grupa wykonała teledysk.

Ciekawym wydarzeniem z muzycznej drogi Klaudii Adamus był spontaniczny udział i wygrana w konkursie „HIT Trzebnicy”. W ramach wygranej Klaudia (wraz z muzykami z zespołu Czereda oraz zaproszonymi gośćmi) nagrała utwór „Trzebnica – moje miejsce”, do którego został stworzony teledysk. Premiera utworu odbyła się 18.09.2016 roku podczas „Trzebnickiego Święta Sadów”.

Prywatnie Klaudia Adamus to energiczna, pozytywna osoba, niezwykle ciekawa świata i ludzi. Nie dziwi więc fakt, że jej pozamuzyczną pasją jest m.in. podróżowanie (chociażby autostopem) po Europie.

 

ANNA WOJTAS – wokalistka i konferansjerka

Anna Wojtas pochodzi z Malina. Śpiewa od ósmego roku życia i od zawsze jest to dla niej przede wszystkim sposób na ucieczkę od szarej rzeczywistości. Jak sama mówi „Nawet kiedy jestem zmęczona, śpiewanie mnie odpręża i dodaje energii”.

Przez krótki, choć intensywny okres uczęszczała do Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej im. Zbigniewa Czwojdy we Wrocławiu. Studia na dwóch kierunkach pochłaniały jednak tak dużo czasu, że ostatecznie młoda wokalistka musiała zrezygnować z formalnej edukacji muzycznej.

Anna stała się znana lokalnej publiczności m.in. dzięki występom w Trzebnickim Ośrodku Kultury (np. brała udział w konkursach piosenki obcojęzycznej). Ciekawostką jest fakt, że podczas koncertu laureatów jednego z festiwali, wokalistka dzieliła scenę z Eweliną Lisowską. Obie dziewczyny zajęły pierwsze miejsca, tylko w różnych grupach wiekowych.

Anna Wojtas śpiew traktuje jako hobby, mimo to można ją usłyszeć podczas częstych występów publicznych m.in. w trakcie imprez organizowanych przez OKSiR Wisznia Mała. Zawsze ujawnia się też wtedy jej drugi talent – kontakt z publicznością. Jest tak dobry, że nieraz Anna Wojtas współpracowała z nami jako konferansjerka, prowadząc m.in. dożynki.

Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji

ul. Szkolna 1 55-114 Wisznia Mała

71 312 70 76

oksir@wiszniamala.pl