Obchody Święta Niepodległości w Gminie Wisznia Mała


W tym roku świętowaliśmy 97 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Gminne Obchody tego święta odbyły się jak co roku w Piotrkowiczkach.

Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w Kościele Najświętszego Pana Jezusa w Piotrkowiczkach, w której uczestniczyły cztery poczty sztandarowe: poczet Jednostki Strzeleckiej, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Psarach, Zespołu Szkół im. Św. Jadwigi Śląskiej w Krynicznie oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Szewcach. Po Mszy goście przemaszerowali pod Pomnik Pamięci Narodowej. Okolicznościowe przemówienia wygłosili Dowódca Jednostki Strzeleckiej st. insp. Roman Chandoha oraz Wójt Gminy Wisznia Mała – Jakub Bronowicki. Po okolicznych wystąpieniach została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęconą 25-leciu działalności Jednostki Strzeleckiej nr 3003. Dowódca Jednostki, Roman Chandoha otrzymał z rąk Wójta Gminy Wisznia Mała statuetkę wraz z podziękowaniem za wzorową służbę na rzecz krzewienia idei patriotycznych w naszej Gminie oraz kontynuowanie tradycji niepodległościowych.

Pod Pomnikiem Pamięci Narodowej wieńce złożyły delegacje: Władze Gminy Wisznia Mała, Radni oraz Sołtysi Gminy Wisznia Mała, Sołtys i Rada Sołecka Piotrkowiczek, Stowarzyszenie Uniwersytet Dorosłego Człowieka, Zespół Szkolno- Przedszkolny w Szewcach, Zespół Szkół w Krynicznie, reprezentanci Szkół Podstawowych w Wiszni Małej i Psarach, Jednostka Strzelecka oraz Mieszkańcy Piotrkowiczek.

Dalsza część Obchodów Święta Niepodległości odbyła się w świetlicy. Roman Chandoha w kilku słowach zaprezentował wystawę zdjęć pn. „Kresy – Ocalić od Zapomnienia”, dokumentującą pracę Jednostki Strzeleckiej na rzecz odbudowy grobów polskich bohaterów na Kresach Wschodnich. Następnie wystąpił Chór OKSiR, który w czterogłosie wykonał Hymn Polski oraz „Rotę”. Efekt dwumiesięcznej pracy oraz ćwiczeń zaprezentowały dzieci, które w ramach inicjatywy „Tanecznym krokiem w kulturę”, realizowanej w ramach projektu „Kultura na Zakręcie” uczestniczyły w warsztatach tanecznych w świetlicy w Pierwoszowie. Układy taneczne w wykonaniu najmłodszych artystów zostały przyjęte przez publiczność z entuzjazmem. Po występie dzieci z Pierwoszowa, na scenie zaprezentowali się szóstoklasiści z Zespołu Szkół w Krynicznie, którzy pod okiem Katarzyny Wacławek, przygotowali wyjątkowe przestawienie pn. „Nareszcie Wolna”. Na zakończenie programu artystycznego zespoły ludowe Strzeszowianki oraz Szymanowianie wykonały pieśni patriotyczne, legionowe oraz piosenki żołnierskie.

Na wszystkich gości czekał ciepły poczęstunek oraz napoje przygotowane przez Radę Sołecką Piotrkowiczek. Organizatorzy pragną serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy pomogli w przygotowaniu tegorocznych Uroczystości 11 Listopada.


Udostępnij znajomymShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Print this page
Print
Tagi     ,

Powiązane artykuły

Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji

ul. Szkolna 1 55-114 Wisznia Mała

71 312 70 76

oksir@wiszniamala.pl

Media Społecznościowe