OKSiR Baumatech Wisznia Mała w ekstraklasie!

W dniach 5-13 września w nadmorskiej miejscowości Jastrzębia Góra rozegrano Drużynowe Mistrzostwa Polski w Szachach – I Liga Seniorów. W stawce 10 drużyn znalazł się też zespół OKSiR Baumatech Wisznia Mała.

Nasi szachiści wystąpili w składzie: Arkadiusz Skawiński, Michał Luch, Łukasz Butkiewicz (kapitan), Kamil Plichta, Mateusz Bronowicki, Ewa Przeździecka, Aleksandra Zmarzły. W każdym ze spotkań występowało 6 zawodników, w tym przynajmniej jedna kobieta. Klub z Wiszni Małej był beniaminkiem na tym poziomie rozgrywkowym, jednak przeprowadzone transfery pozwalały myśleć o walce o wysokie cele. Stawka drużyn była bardzo wyrównana i w każdym meczu trzeba było zaciekle walczyć o zwycięstwo. Początek rozgrywek nie był dla nas udany, w derbowym pojedynku ulegliśmy Miedzi Legnica. W dwóch kolejnych spotkaniach mierzyliśmy się z trochę niżej notowanymi zespołami Archon Myślenice oraz Drakona Lublin i mimo pewnych problemów wyszliśmy z nich zwycięsko.

Kluczowy dla losów całej ligi i naszego końcowego sukcesu okazała się czwarty mecz, z jednym faworytów ligi Akademią Szachową Gliwice. Spisaliśmy się w nim fantastycznie, wygrywając aż 4.5-1.5 i dołączając tym samym do ścisłej czołówki tabeli. Podbudowani tym sukcesem wygrywaliśmy kolejne spotkania i dopiero w ostatniej rundzie straciliśmy punkty, remisując z Hetmanem Częstochowa. Nie zabrało to nam już jednak pierwszego miejsca w tabeli i upragnionego awansu do ekstraklasy! Za naszymi plecami uplasowały się drużyny z Gliwic i Legnicy, które za rok również wystąpią w najwyższej klasie rozgrywkowej. Poza walorami czysto szachowymi kluczem dla naszego sukcesu była świetna atmosfera w drużynie, która pozwalała nam odwracać wyniki nie najlepiej układających się meczów. Każdy z szachistów Wiszni walczył do końca w swoich partiach, mając na uwadze przede wszystkim dobro drużyny, a dopiero w drugiej kolejności swój indywidualny wynik. Mimo tego odnieśliśmy sukcesy również w tych klasyfikacjach. Na szachownicy drugiej najlepszy okazał się Michał Luch, który uzyskał świetny wynik 7pkt na 9 możliwych. Na szachownicy piątej zwyciężył Mateusz Bronowicki, a na trzeciej 2 miejsce zajął kapitan drużyny Łukasz Butkiewicz.

Sekcja szachowa w Ośrodku Kultury w Wiszni Małej będzie w przyszłym roku obchodzić dziesięciolecie. Czy można sobie wyobrazić lepszy prezent niż spędzenie jubileuszowego roku w ekstraklasie? Poza sponsorem tytularnym firmą Baumatech wsparcia finansowego umożliwiającego nam udział oraz dobre przygotowanie do rozgrywek udzieliła nam również firma Chemeko, oraz władze gminy i ośrodka kultury w Wiszni Małej. Serdecznie wszystkim dziękujemy i już teraz zapraszamy do kibicowania nam w przyszłorocznych rozgrywkach ekstraligi.

Łukasz Butkiewicz

Tagi    

Powiązane artykuły

Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji

ul. Szkolna 1 55-114 Wisznia Mała

71 312 70 76

oksir@wiszniamala.pl