Szachy

szachowa v2

Sekcja szachowa OKSiR Wisznia Mała powstała latem 2006 roku z inicjatywy mieszkańca gminy Wisznia Mała – Łukasz Butkiewicza, jego ojca Krzysztofa oraz ówczesnych władz OKSiR. Od lipca 2015 sponsorem klubu jest firma Baumatech, a drużyna bierze udział w Ekstralidze Szachowej.

W lidze dolnośląskiej drużyna spędziła 3 lata i w ostatnim z tych sezonów (2009/2010) zawodnicy zajęli 1 miejsce. Wiązało się to z promocją do 2 ligi, w której rywalizacja odbywa się już na szczeblu centralnym. Od tej pory drużyna OKSiR regularnie występowała w tych rozgrywkach, zajmując miejsca w okolicach środka tabeli. Przełomowy okazał się rok 2014, kiedy dzięki poczynionym wzmocnieniom oraz świetniej postawie wszystkich zawodników uzyskano awans na zaplecze ekstraklasy!

Drużyna wystąpiła w składzie: Łukasz Butkiewicz (kapitan), Michał Luch, Marcin Krzyżanowski, Mateusz Bronowicki, Marcin Stępień, Aleksandra Zmarzły. Spory wkład we wcześniejsze sukcesy naszego klubu mieli również Lidia Zdziarska, Radosław Zaręba, Urszula Krokay, Michał Lercel oraz Jarosław Gomułka. Kolejny sukces został osiągnięty we wrześniu 2015. Drużyna, wzmocniona dodatkowo Arkadiuszem Skawińskim, Kamilem Plichtą oraz Ewą Przeździecką, rewelacyjnie spisała się w rozgrywkach, ponownie zajmując pierwsze miejsce! 

Każdego roku drużyna bierze udział we współzawodnictwie Ludowych Zespołów Sportowych. Zdobyła w tych rozgrywkach kilka medali na szczeblu wojewódzkim, w tym złoty w roku 2014. 2015 rok był przełomowy nie tylko w rozgrywkach ligowych. OKSiR Wisznia Mała uzyskała brązowy medal w Drużynowych Mistrzostwach Polski w Szachach Błyskawicznych! A w lipcu bieżącego roku udało się zdobyć czwartą lokatę na Otwartych Drużynowych Mistrzostwach Czech. 

W czerwcu 2016 drużyna kobiet w składzie Marta Bartel, Ewa Przeździecka i Barbara Kurtyka zdobyła srebrny medal w Mistrzostwach Polski w Szachach Błyskawicznych. W kategorii mężczyzn nasz zespół zajął czwarte miejsce, tak samo jak Marta Bartel i Kamil Plichta. Ten ostatni świetnie spisał się również na festiwalu szachowym w Kowalewie Pomorskim, wygrywając ze znakomitym wynikiem 8 pkt z 9 partii. Również w 2016 r. obyły się Drużynowe Mistrzostwa Portugalii. Zespół Academica Coimbra z Michałem Luchem i Łukaszem Butkiewiczem w składzie zdobyła brązowy medal, przy wydatnej pomocy naszych zawodników.

Od roku 2010 w klubie odbywają się zajęcia szachowe dla juniorów. Zapraszamy młodych zawodników (od 6 do 18 lat), niezależnie od posiadanych umiejętności. Dzięki prowadzonym szkoleniom, drużyna trzykrotnie brała udział w Dolnośląskiej Lidze Juniorów. W sekcji funkcjonuje również druga drużyna, prowadzona przez Marka Pociejowskiego, aktualnie bierze ona udział w Dolnośląskiej Ligi Seniorów.

Kilka słów o kapitanie drużyny: Łukasz Butkiewicz – w szachy gra od 7 roku życia, przez cały okres juniorski uczęszczał na zajęcia do klubu MDK Śródmieście Wrocław. Wielokrotnie uczestniczył w Mistrzostwach Polski Juniorów, a drużynowo zdobył w tej rywalizacji brązowy medal w roku 2002. Większe sukcesy przyszły w rywalizacji seniorskiej. Po wygraniu arcymistrzowskiego turnieju we Wrocławiu w roku 2011 otrzymał tytuł mistrza międzynarodowego. Zdobył 3 medale drużynowych mistrzostw Portugalii (w tym złoto w 2012) i 2 w drużynowych Mistrzostwach Czech. Indywidualnie został wicemistrzem Dolnego Śląska w roku 2008, a w roku 2010 zajął wysokie 7 miejsce w Międzynarodowych Mistrzostwach Słowacji. W maju ubiegłego roku z niezłym skutkiem wystąpił w Indywidualnych Mistrzostwach Europy, zajmując miejsce w środku stawki.

W roku 2014 zdobył srebrny medal w Mistrzostwach Polski Przedsiębiorców. Zajął również 2 miejsca w międzynarodowych turniejach w portugalskiej Coimbrze ( kwiecień 2014) oraz niemieckim Gorlitz ( kwiecień 2015). W październiku 2013 zakończył studia na Wydziale Budownictwa Politechniki Wrocławskiej. Jest również aktualnym wiceprezesem do spraw sportowych Dolnośląskiego Związku Szachowego.

Sponsorem drużyny jest:

logo_baumatech

Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji

ul. Szkolna 1 55-114 Wisznia Mała

71 312 70 76

oksir@wiszniamala.pl

Media Społecznościowe