VI Gminny Przegląd Małych Form Teatralnych rozstrzygnięty


W dniu 22.01.2016 r. w świetlicy wiejskiej w Krynicznie odbyła się szósta edycja Przeglądu Małych Form Teatralnych o Tematyce Bożonarodzeniowej, której patronem jak co roku został Wójt Gminy Wisznia Mała.

W Przeglądzie wzięło udział siedem grup teatralnych, które konkurowały ze sobą w trzech kategoriach wiekowych: Przedszkolaki, Szkoły Podstawowe oraz Szkoły Gimnazjalne. Oceną przedstawień zajęło się trzyosobowe jury w składzie: nauczyciel języka polskiego Maria Idzikowska, artysta plastyk Ryszard Glegoła oraz Radny Kryniczna, Ernest Pociejowski.

Jako pierwsi zaprezentowali się najmłodsi aktorzy z Publicznego Przedszkola w Strzeszowie. Grupa energicznie zaprezentowała jasełka „Narodził nam się Jezus” – muzyczne, humorystyczne przedstawienie. Dzieci ze Strzeszowa bezkonkurencyjnie zajęły pierwsze miejsce.

W kategorii „Szkoły Podstawowe” rywalizowały aż cztery grupy. Jako pierwsi zaprezentowali się uczniowie z Szewc, którzy zakończyli spektakl przesłaniem, aby miłować wszystkich. Po nich na scenę weszli uczniowie z Wiszni Małej z autorskim przedstawieniem pt. „Czy w Tobie się Narodził”. Przedstawienie opowiada współczesną historię kobiety, którą wiele osób prosi o pomoc. Ona, w oczekiwaniu na gościa, odmawia, nie zdając sobie sprawy z tego, że gość, którego tak wypatruje, przyszedł do niej pod postacią potrzebujących. Tytułowe pytanie pozostało na długo w głowach widowni oraz Jury. Następnie, tradycyjną staropolską wieczerzę wigilijną przedstawili uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Psarach. Wiernie odwzorowali zarówno staropolski język jak i zwyczaje i tradycje, m.in. wróżenie z orzecha oraz chowanie sianka pod obrusem. Jako ostatni w tej kategorii, zaprezentowali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Krynicznie. „Nie było miejsca dla Ciebie…” to opowieść o Józefie i Maryi, spacerujących między pędzącym, głośnym tłumem. Poziom artystyczny wszystkich czterech grup był bardzo wyrównany. Po krótkiej naradzie Jury wyłoniło zwycięzcę – najlepsze okazało się autorskie przedstawienie „Czy w Tobie się Narodził” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Wiszni Małej.

W ostatniej kategorii, „Szkoły Gimnazjalne”, udział wzięły dwie grupy: uczniowie z Szewc oraz Kryniczna. Ci pierwsi zaprezentowali historię Heroda oraz narodzin Jezusa w nowoczesnej wersji. Umowa z diabłem oraz dekret o nieśmiertelności nie uchroniły Heroda przed śmiercią. Na koniec uczniowie wykonali rock’n’rollową kolędę. Gimnazjaliści z Kryniczna opowiedzieli historię zła i dobra. Źródłem tego drugiego było narodzenie się Jezusa. Spektaklowi towarzyszył taniec oraz minimalistyczna dekoracja. Jury nagrodziło pierwszym miejscem uczniów z Kryniczna.

Dodatkowo Jury przyznało Nagrodę Specjalną dla Szkoły Podstawowej w Psarach za przedstawienie teatralne ukazujące tradycję wieczerzy wigilijnej, piękną scenografię oraz staropolskie rekwizyty.

Dyplomy oraz nagrody pieniężne dla laureatów oraz grup biorących udział w Przeglądzie wręczyli: Wójt Gminy Wisznia Mała – Jakub Bronowicki, Dyrektor Ośrodka Kultury – Paweł Kamiński oraz Przewodnicząca Jury – Maria Idzikowska.

OKSiR dziękuje SAPO za zapewnienie transportu uczniów szkół gminnych biorących udział w tegorocznym Przeglądzie.

Tagi     ,

Powiązane artykuły

Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji

ul. Szkolna 1 55-114 Wisznia Mała

71 312 70 76

oksir@wiszniamala.pl