Wernisaż prac pn. „Kontrasty”

Wystawa pt. „Kontrasty” prezentuje dwa odmienne, kontrastujące ze sobą style przedstawiania świata w obrazach wyklejanych z zasuszonych roślin. Autorki: Annę-Wiesławę Morzuch i Elżbietę Wodałę łączą wspólne lata w szkole podstawowej oraz podczas studiów na Politechnice Wrocławskiej. Ich przyjaźń wzbogaciła się o nowe barwy, gdy – po latach pracy zawodowej w branży informatycznej i w bankowości – spotkały wspaniałego człowieka, artystę i pedagoga – Czesława Rodziewicza, który wprowadził je w arkana pogodnej sztuki „liściaków”. Okazało się, że ich wspólne cechy takie jak wrażliwość, poczucie piękna, radość życia, umiejętność obserwacji otaczającego świata oraz bogata wyobraźnia – mogą być wykorzystane przy tworzeniu kompozycji liściakowych.

Pomimo wspólnych początków, każda z nich – wyrażając swoją indywidualność – prezentuje zaskakująco inny, charakterystyczny dla siebie i rozpoznawalny sposób wypowiedzi. Obie Autorki oryginały liściaków przetwarzają na rodzaj artystycznej grafiki cyfrowej, którą – za swoim Mistrzem – określają mianem florotypii.

Wer_WM v5 web

INFORMACJE O AUTORKACH:

Anna-Wiesława Morzuch – W kwietniu 2006 roku jej pierwsze, zaakceptowane przez Mistrza, liściaki zaprezentowane zostały na zbiorowej wystawie zorganizowanej z okazji 30-lecia Sztuki Pogodnej Czesława Rodziewicza. Kolejne wystawy to 5 czerwca w Galerii Parkowej oraz 3 września 2007 r. w klubie „Salonik Trzech Muz” we Wrocławiu. W Domu Kultury „Oko” w Oławie jej prace gościły dwukrotnie. W listopadzie 2010 r. odbyła się wystawa „Liściakowe wariacje” a w lutym 2012 roku „Florotypie – zamyślenie”. W styczniu i lutym 2013r. prezentowała swoje prace razem z Elżbietą Wodałą na wystawie pt.„Liściaki, florotypie –dwie odsłony” w Klubie 4 Regionalnej Bazy Logistycznej we Wrocławiu.
Część prac można obejrzeć w galerii internetowej, gdzie zostały podzielone na cykle tematyczne www.wieslawamorzuch.republika.pl

Elżbieta Wodała tworzy kompozycje liściakowe od 2004 roku. Swoje prace zaprezentowała dotychczas na 36 wystawach indywidualnych i 2 zbiorowych, głównie w placówkach kultury Wrocławia oraz na Uniwersytecie Przyrodniczym, a także w Kłodzku, Oławie, Twardogórze, Obornikach Śląskich, Wiszni Małej, Trzebnicy i innych miejscowościach dolnośląskich. Wzięła ponadto udział w 25 spotkaniach z publicznością, w tym w warsztatach, w trakcie których uczestnicy wykonali własne liściaki. Część jej prac można obejrzeć w galerii internetowej: www.elzbietawodala.netgaleria.pl , gdzie podzielone zostały na cykle tematyczne, a także pokazane są ich powiększone fragmenty. Prace autorki są obecne na kilkunastu zagranicznych i polskich portalach internetowych. W 2010 r. w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Aneks Twórczości Artystycznej” w Namysłowie zajęła I miejsce w kategorii rękodzieła artystycznego. Jej kompozycje stały się inspiracją do powstania kilkunastu wierszy wrocławskich poetek. Zilustrowała florotypiami tomiki poezji Aleksandry Zamorskiej pt. „Pięć Pór Roku” i Teresy Nietykszy – „Sto dwadzieścia sześć haiku” oraz „Mimo ulotności”- wydane przez Miniaturę w Krakowie. Jesienią br. jej prace wraz ze sposobem ich wykonania i spisem użytych roślin zamieszczone zostały w czasopismach Mały Artysta i Window Color, wydawanych przez KEY we Wrocławiu www.kej.wroc.pl/windowcolor.html.

Udostępnij znajomymShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Print this page
Print

Powiązane artykuły

Publikuj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji

ul. Szkolna 1 55-114 Wisznia Mała

71 312 70 76

oksir@wiszniamala.pl

Media Społecznościowe