Wernisaż prac pn. „Kontrasty”

Wystawa pt. „Kontrasty” prezentuje dwa odmienne, kontrastujące ze sobą style przedstawiania świata w obrazach wyklejanych z zasuszonych roślin. Autorki: Annę-Wiesławę Morzuch i Elżbietę Wodałę łączą wspólne lata w szkole podstawowej oraz podczas studiów na Politechnice Wrocławskiej. Ich przyjaźń wzbogaciła się o nowe barwy, gdy – po latach pracy zawodowej w branży informatycznej i w bankowości – spotkały wspaniałego człowieka, artystę i pedagoga – Czesława Rodziewicza, który wprowadził je w arkana pogodnej sztuki „liściaków”. Okazało się, że ich wspólne cechy takie jak wrażliwość, poczucie piękna, radość życia, umiejętność obserwacji otaczającego świata oraz bogata wyobraźnia – mogą być wykorzystane przy tworzeniu kompozycji liściakowych.

Pomimo wspólnych początków, każda z nich – wyrażając swoją indywidualność – prezentuje zaskakująco inny, charakterystyczny dla siebie i rozpoznawalny sposób wypowiedzi. Obie Autorki oryginały liściaków przetwarzają na rodzaj artystycznej grafiki cyfrowej, którą – za swoim Mistrzem – określają mianem florotypii.

Wer_WM v5 web

INFORMACJE O AUTORKACH:

Anna-Wiesława Morzuch – W kwietniu 2006 roku jej pierwsze, zaakceptowane przez Mistrza, liściaki zaprezentowane zostały na zbiorowej wystawie zorganizowanej z okazji 30-lecia Sztuki Pogodnej Czesława Rodziewicza. Kolejne wystawy to 5 czerwca w Galerii Parkowej oraz 3 września 2007 r. w klubie „Salonik Trzech Muz” we Wrocławiu. W Domu Kultury „Oko” w Oławie jej prace gościły dwukrotnie. W listopadzie 2010 r. odbyła się wystawa „Liściakowe wariacje” a w lutym 2012 roku „Florotypie – zamyślenie”. W styczniu i lutym 2013r. prezentowała swoje prace razem z Elżbietą Wodałą na wystawie pt.„Liściaki, florotypie –dwie odsłony” w Klubie 4 Regionalnej Bazy Logistycznej we Wrocławiu.
Część prac można obejrzeć w galerii internetowej, gdzie zostały podzielone na cykle tematyczne www.wieslawamorzuch.republika.pl

Elżbieta Wodała tworzy kompozycje liściakowe od 2004 roku. Swoje prace zaprezentowała dotychczas na 36 wystawach indywidualnych i 2 zbiorowych, głównie w placówkach kultury Wrocławia oraz na Uniwersytecie Przyrodniczym, a także w Kłodzku, Oławie, Twardogórze, Obornikach Śląskich, Wiszni Małej, Trzebnicy i innych miejscowościach dolnośląskich. Wzięła ponadto udział w 25 spotkaniach z publicznością, w tym w warsztatach, w trakcie których uczestnicy wykonali własne liściaki. Część jej prac można obejrzeć w galerii internetowej: www.elzbietawodala.netgaleria.pl , gdzie podzielone zostały na cykle tematyczne, a także pokazane są ich powiększone fragmenty. Prace autorki są obecne na kilkunastu zagranicznych i polskich portalach internetowych. W 2010 r. w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Aneks Twórczości Artystycznej” w Namysłowie zajęła I miejsce w kategorii rękodzieła artystycznego. Jej kompozycje stały się inspiracją do powstania kilkunastu wierszy wrocławskich poetek. Zilustrowała florotypiami tomiki poezji Aleksandry Zamorskiej pt. „Pięć Pór Roku” i Teresy Nietykszy – „Sto dwadzieścia sześć haiku” oraz „Mimo ulotności”- wydane przez Miniaturę w Krakowie. Jesienią br. jej prace wraz ze sposobem ich wykonania i spisem użytych roślin zamieszczone zostały w czasopismach Mały Artysta i Window Color, wydawanych przez KEY we Wrocławiu www.kej.wroc.pl/windowcolor.html.

Udostępnij znajomymShare on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

Powiązane artykuły

Publikuj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji

ul. Szkolna 1 55-114 Wisznia Mała

71 312 70 76

oksir@wiszniamala.pl

Media Społecznościowe